- Негайно висловлюйте занепокоєння, перш ніж нароститься образа.
- Скажіть «я» замість «ти», щоб повідомити про почуття та/або бажання батьків, не засуджуючи дитину. Краще сказати: «Мене дратує, коли ти довго збираєшся до школи», ніж: «Ти ніколи не буваєш готовий вчасно. Чому ти не можеш підготуватися вчасно?»
- Будьте ввічливими, лаконічними, чіткими та позитивними. Тривала дискусія про погану поведінку дитини не дасть найкращих результатів. Коротке формулювання бажаної поведінки буде ефективнішим.
- Не чекайте. Краще негайно вирішувати проблеми, поки вони не погіршаться.
- Шукайте відгук. Батьки повинні запитати про думки та почуття дитини та про те, чи розуміє вона сказане.
- Уникайте надмірного використання. Хоча батькам добре говорити про свої почуття, можна переборщити. Батьки повинні подумати, чого вони сподіваються досягти, поділяючи певне занепокоєння чи негативне почуття. Це важливе питання, яке, швидше за все, буде вирішено, чи це просто висловлювання чи
Адаптація: як батьки можуть допомогти
- Позитивно відгукуйтесь про вихователів і дитячий садок, навіть якщо вам щось не сподобалось. Дитина легше адаптується, якщо ви демонструватимете доброзичливе ставлення до вихователів. Розмовляйте про дитячий садок не лише з малюком. Розкажіть комусь у його присутності, у який хороший садок тепер ходить малюк і які хороші вихователі там працюють.
- Не змінюйте режим дня малюка у вихідні. Можете дозволити йому поспати трохи довше, але стільки, щоб істотно не зсувати розпорядок дня. Якщо дитина хоче відіспатися у вихідні, це значить, що ви неправильно організували режим дня і, можливо, малюк лягає надто пізно.
- Не перевантажуйте малюка. Наразі у його житті відбувається багато змін, тож зайве напруження нервової системи малюку ні до чого.
- Створіть вдома атмосферу спокою та турботи. Частіше обіймайте малюка, гладьте його по голівці, говоріть ніжні слова. Частіше хваліть за успіхи та хорошу поведінку.
- Поблажливо ставтеся до капризів. Малюк вередує, бо його нервова система перевантажена. Щоб заспокоїти дитину, обійміть її і переключіть її увагу на іншу діяльність, приміром гру.
- Дайте дитині в дитячий садок невелику іграшку. Заздалегідь узгодьте це з вихователем. Коли вас немає поряд, малюк почуватиметься спокійніше, якщо поруч буде щось рідне та знайоме – частинка дому.
- Вигадайте й інсценізуйте казку. Вона може бути, приміром, про те, як маленьке мишеня вперше пішло до дитячого садка. Розкажіть, що мишенятку спочатку було незатишно й трохи лячно в дитячому садку, але згодом воно потоваришувало з іншими звірятами та вихователями. Інсценізуйте казку за допомогою іграшок. Зверніть увагу на те, що ключовий момент казки та інсценізації – повернення мами/тата за мишенятком. Тому в жодному разі не переривайте розповідь до цього моменту. Пам’ятайте, основна мета казки – допомогти малюку зрозуміти, що ви обов’язково за ним повернетеся.
- Не ігноруйте своїх емоцій. Часто батьки не розуміють, що відбувається, і намагаються ігнорувати свої емоції. Ви маєте право на всі свої почуття, і у цьому разі вони абсолютно природні. Утім, постарайтеся зберігати спокій, адже дитина переймає ваші емоції. Демонструйте впевненість у своєму рішенні віддати дитину в дитячий садок. Що менше ви сумніватиметеся в тому, що дитина має ходити в дитячий садок, то більше віритимете, що вона рано чи пізно адаптується. Дитина «зчитає» вашу упевненість і сама почуватиметься впевнено.
- Повірте, що малюк – не слабкий. Адаптаційна система дитини достатньо сильна, щоб витримати це випробування. І навіть якщо дитина заливається сльозами – це хороший знак. Гірше, коли дитина настільки затиснута лещатами стресу, що не може плакати. Плач – помічник нервової системи, що запобігає її перевантаженню. Тому не бійтеся дитячого плачу й не сваріть малюка за рюмсання. Звісно, дитячі сльози змушують вас хвилюватися, але ви теж обов’язково впораєтеся.
- Зверніться по допомогу. У дитячому садку працює практичний психолог – фахівець, який може детально розповісти, як відбувається адаптація, скільки вона триває, які поведінкові реакції дитини можливі. Та найголовніше – практичний психолог може запевнити вас у тому, що в дитячому садку працюють уважні і турботливі фахівці. Іноді батькам потрібно знати, що дитина швидко заспокоюється після того, як вони йдуть. Таку інформацію також може надати практичний психолог. Адже він спостерігає за дітьми і вихователями під час адаптації.
- Заручіться підтримкою. Вас оточують батьки, що переживають ті самі почуття, що і ви. Підтримуйте одне одного, дізнайтеся, до яких лайфхаків вдається кожен з вас, щоб допомогти своїй дитині. Разом відзначайте і тіштеся успіхами – своїх дітей і власними.
Роль батьків у формуванні емоцій дитини
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ РАННЬОГО ВІКУ ДО ПЕРЕБУВАННЯ В ЗДО
Як батькам визначити готовність дитини до дитячого садка?
1. На прогулянці малюк сам підходить до дітей на майданчику, намагається вступити в контакт.
2. Маля здатне кілька годин на день проводити без мами.
3. Дитина розбірливо може виразити свої потреби словами.
Дитина переживає труднощі адаптаційного періоду, ступінь виразності яких пов'язують:
• і з попередніми умовами виховання, під впливом яких формується поведінкова реакція;
• і з організацією навчально-виховного процесу в дошкільній установі, соціальними умовами;
Виокремлюють такі ступені адаптації:
Легкий – поведінка дитини нормалізується (протягом 10 – 15 днів) – фізіологічна, природна адаптація;
Середній (протягом 15 – 30 днів) – дитина худне, хворіє, але не важко, без ускладнень;
Важкий (триває від 2 місяців і більше) – патологічна адаптація.
Виходячи з цього, виокремлюють три групи дітей за характером пристосування до нових умов життя.
ДИТИНА Б’ЄТЬСЯ В ДИТЯЧОМУ САДУ
ЯКЩО ДИТИНА Б’ЄТЬСЯ ПРИ ВАС НА ДИТЯЧОМУ МАЙДАНЧИКУ
ЯКЩО ДИТИНА Б’ЄТЬСЯ З БАТЬКАМИ або ІНШИМИ ЧЛЕНАМИ СІМ’Ї
ЯК ВАМ СЕБЕ ВЕСТИ, ЯКЩО ВАША ДИТИНА Б’ЄТЬСЯ?
ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ ВПОРАТИСЯ З АГРЕСІЄЮ?
Як запобігти дитячій істериці.
ІНФОРМАЦІЯ ПРО КОРОНАВІРУС
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ДИТИНА НЕ ХОЧЕ ЇСТИ?
3. Намагайтесь стежити за тим що любить малюк. Іноді цим можна маскувати страви.
6. Намагайтеся гуляти частіше на свіжому повітрі. Це залог того, що дитина з’їсть більше.
Емоційне благополуччя дитини в родині
Підготовка та мотивація дітей до школи